Autor Wiadomość
andrzej
PostWysłany: Sob 0:24, 23 Lut 2008    Temat postu: Zachowania

TYPOWE ZACHOWANIA FRETEK:

POZYCJA "DYWANIK"
Fretka leży płasko na ziemi, jest maksymalnie wyciągnięta i prawie całą powierzchnią ciała dotyka podłoża. Tylne nóżki i ogon wyciągnięte są daleko w tył.
Taka pozycja fretki nie jest oznaką wyczerpania, więc uważaj bo ona tylko czeka aby wyładować swoją energię. Fretka tym gestem chce uspokoić - "nic złego ci nie zrobię", prosić o coś, lub zachęcać do zabawy.

"TANIEC ŚWIĘTEGO WITA"
Tu fretka pokazuje na co ją stać! Humor, energia i szaleństwo. Biega i skacze wokół właściciela, tak jakby tańczyła. Trzyma otwarty szeroko pyszczek i potrząsa głową. Wypręża się robiąc "koci grzbiet" i odbija się na łapkach wyglądając przy tym jak zwierzak z kreskówek. Takie zachowanie oznacza, że nagromadził się nadmiar energii, który musi wyładować.

BIEG TYŁEM
Fretka wypręża się robiąc "koci grzbiet", otwiera pyszczek, stawia ogon sztywno w górę i w tej pozycji biegnie tyłem. Jeżeli zrobimy krok w jej kierunku natychmiast odwraca się i szybko ucieka.
Taka postawa jest jednoznacznym zaproszeniem do zabawy.

RUSZANIE OGONEM
Poruszanie ogonem jest charakterystyczne dla kotów i wyraża zainteresowanie i koncentrację na jakimś przedmiocie, który nie jest łatwy do osiągnięcia. Fretki reagują w bardzo podobny sposób. Często poruszają ogonem wahadłowo - w prawo i lewo, przyjmując pozycje "dywanika" lecz z podciągniętymi łapkami gotowymi do skoku.

STROSZENIE SIERŚCI
Fretka ma zjeżoną sierść od karku aż po czubek ogona. Takie zachowanie świadczy o tym, że zwierzak wyczuł coś podejrzanego i czuje się niepewnie. Jeśli próbuje uciekać oznacza to, że grozi jej jakieś niebezpieczeństwo, ale jeśli jej ruchy stają się powolne bądź pewien, że jest gotowa do ataku.

WYDAWANE DŹWIĘKI
Fretka mruczy, fuka i dyszy. W zależności od wysokości i częstotliwości, dźwięki te w różnych sytuacjach mają rozmaite znaczenie.
wysokie mruczenie przypominające gdakanie kury - wyraża dobry humor.
szybkie wysokie dyszenie z "piszczącymi tonami niższymi" - sygnalizuje obronę lub strach.
głębokie fukanie - fretka próbuje nas o czymś poinformować.
PRYCHANIE
Poprzez prychanie fretka chce przekazać , że chce zostać sama i nie ma ochoty na kontakt czy zabawę. Młode fretki "ćwicząc" prychają bez widocznego powodu.

"OKRZYK STRACHU"
Fretka wydaje z siebie ochrypły, przerażający pisk. Oznacza on śmiertelne dla niej niebezpieczeństwo i najwyższe przerażenie.

SYGNAŁY ZAPACHOWE
Tchórzofretki posiadają swój specyficzny zapach. Zapach ten jest sygnałem dla otoczenia wysyłanym przez te zwierzątka. Wyróżnia się trzy postacie sygnałów zapachowych:
zapach własny - zwierzęta, zwłaszcza drapieżne wydzielają własny zapach, który jest swoistą wizytówką. Poprzez obwąchiwanie się (zwłaszcza w okolicach odbytu) poznają się, i ustalają z kim mają do czynienia. Musisz wiedzieć, że takiego zapachu nie da się zlikwidować nawet po wielokrotnym kąpaniu.
zaznaczanie rewiru - fretki, szczególnie samce, które dojrzały płciowo, zaczynają instynktownie zaznaczać swój teren. Odbywa się to za pomocą feromonów (płciowych substancji zapachowych) zawartych w moczu zwierzęcia i w niewielkich ilościach wydzielanych przez gruczoły zapachowe. Działając w ten sposób zwierzę chce powstrzymać przed wtargnięciem na jego rewir obcych oraz przywabić samice. Pamiętaj, że dla fretki prawie każde miejsce będzie odpowiednim aby go zaznaczyć, łącznie z Twoimi stopami. Ponieważ zapach ten jest intensywny i trwały trzeba go albo tolerować lub gdy nadejdzie okres dojrzałości płciowej wykastrować samca. Po takim zabiegu fretka sama nie uważa się za samca stąd też nie zaznacza już terenu swoim zapachem.
wydzielina gruczołów odbytowych - fretki posiadają parzyste gruczoły okołoodbytowe, które mieszczą się po lewej i prawej stronie pod nasadą ogona. Jedynie w sytuacjach stresowych pojawia się wydzielina służąca do odstraszenia przeciwnika. Zapach ten szybko się ulatnia.

Istnieje możliwość usuwania gruczołów zapachowych jednak w wielu krajach europejskich jest to zakazane, ponieważ traktuje się to jako dręczenie zwierząt!




INNE ZACHOWANIE TCHÓRZOFRETEK:

CHOMIKOWANIE
Fretki często "chomikują", czyli gromadzą kawałki pokarmu (zabezpieczając się na wypadek "gorszych czasów"), chowają kawałki materiałów na gniazdo czy nawet zabawki. Aby uniknąć chowania pożywienia, w najróżniejszych częściach Twojego mieszkania, pamiętaj aby zwierzak miał zawsze pełną miseczkę. Jeżeli dajesz mu jakieś smakołyki, to podawaj tylko tyle ile może zjeść na raz.

KOPANIE I GRZEBANIE

Fretki robią to instynktownie. Odziedziczyły ten nawyk od swoich starszych braci tchórzy, które zamieszkują nory. Fretka będzie zaspakajała ten instynkt poprzez kopanie w doniczkach a nawet w wykładzinie dywanowej! Dlatego jedyne co możesz zrobić to:
doniczki z kwiatami umieścić poza zasięgiem fretek lub zabezpieczyć powierzchnie ziemi
nie wpuszczać fretek do pomieszczeń z wykładziną dywanową.
przygotować zwierzakowi specjalną skrzynkę wypełnioną piaskiem bądź ziemią, gdzie będzie się mógł wyżyć
nie pozostawiać na wierzchu żadnych rzeczy zwłaszcza tkanin, futerałów, torebek plastikowych i papieru.

FRETKA NA SPACERZE

By fretka mogła zaspokoić swój instynkt kopania możemy wychodzić z nią na spacerki. Pamiętajmy jednak by nie puszczać jej bez żadnych zabezpieczeń! Musimy mieć dla niej specjalne szelki i smycz. Nie wychodźmy też z fretką do miasta. Będzie się tam czuła źle i ten spacer na pewno nie wpłynie na nią korzystnie. Lepiej wybrać się do lasu, ewentualnie do parku.

(wzięte ze strony fretkii.webpark.pl)

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group